Ghiduri & Tutoriale, Internet & Rețelistică

Router Wi-Fi 7 în 2026: merită upgrade-ul? Ghid și 4 modele

Wi-Fi 7 s-a ieftinit, dar nu are sens pentru toată lumea. Ghid practic: ce aduce, când merită, ce specificații contează și patru routere de la 350 la 3.000 lei.

Mărime text
Router Wi-Fi 7 TP-Link Archer BE9700
Foto: TP-Link Archer BE9700, router Wi-Fi 7. Sursă: Wikimedia Commons, TaurusEmerald, CC BY-SA 4.0.

Wi-Fi 7 a trecut de la noutate la produs de serie în 2026. Routerele cu standard 802.11be s-au ieftinit, iar modelele entry-level au ajuns la prețuri care le fac interesante chiar și pentru acasă. Întrebarea nu mai este „ce este Wi-Fi 7?”, ci „merită să dau banii pe un router nou dacă internetul meu are 500 Mbps?”. Răspunsul scurt: depinde de câte dispozitive ai, de viteza abonamentului și de cât de bine acoperă routerul actual.

Pe scurt

Merită Wi-Fi 7 dacă ai internet de 1 Gbps sau mai mult, multe dispozitive simultan, televizor 4K/8K, gaming online sau un apartament mare cu pereți groși.

Nu merită dacă ai internet sub 500 Mbps, puține dispozitive și un router Wi-Fi 6 funcțional. În acest caz, un mesh bun sau repoziționarea routerului rezolvă mai ieftin problema.

Ce aduce Wi-Fi 7 concret

Wi-Fi 7 nu este doar „o cifră mai mare pe cutie”. Are trei îmbunătățiri care contează în viața reală:

  • Canale de 320 MHz: lățimea de bandă se dublează față de Wi-Fi 6E, ceea ce permite viteze mai mari în banda de 6 GHz.
  • MLO (Multi-Link Operation): un dispozitiv poate folosi simultan benzile de 2,4 GHz, 5 GHz și 6 GHz, nu doar una singură. Rezultatul este o conexiune mai stabilă și o latență mai mică atunci când una dintre benzi este aglomerată.
  • 4K QAM: modulează mai mulți biți pe fiecare simbol radio, ceea ce crește debitul cu până la 20% față de Wi-Fi 6 în condiții bune.

În practică, vei vedea diferența la transferuri mari între PC-uri din rețea, la backup-uri pe NAS, la streaming 4K pe mai multe televizoare simultan și la jocuri online. Pentru browsing și YouTube pe un singur telefon, diferența față de un Wi-Fi 6 bun este aproape inexistentă.

Când merită și când nu

Merită dacă:

  • ai abonament de 1 Gbps, 2,5 Gbps sau 10 Gbps și vrei să îl folosești și wireless;
  • ai peste 20–30 de dispozitive conectate simultan (telefoane, laptopuri, televizoare, camere, senzori, console);
  • faci gaming online și vrei latență mică, stabilă;
  • ai un NAS și transferi fișiere mari prin rețea;
  • stai într-o casă mare și vrei un sistem mesh cu backhaul wireless rapid.

Nu merită dacă:

  • ai internet de 100–500 Mbps și routerul actual acoperă bine casa;
  • toate dispozitivele tale sunt Wi-Fi 5 sau Wi-Fi 6 și nu intenționezi să le schimbi curând;
  • problema ta este acoperirea, nu viteza. În acest caz, un mesh Wi-Fi 6 sau mutarea routerului într-un loc central rezolvă mai ieftin.

Un detaliu important: ca să beneficiezi de vitezele Wi-Fi 7, ai nevoie și de clienți compatibili (laptop, telefon, placă de rețea). Un router Wi-Fi 7 va merge și cu dispozitive mai vechi, dar le va limita la standardul lor maxim.

Ce să cauți în specificații

Clasa routerului: BE3600, BE6500, BE9300, BE24000

Numărul de după „BE” reprezintă suma vitezelor teoretice ale tuturor benzilor. Un BE3600 este un router dual-band de intrare, suficient pentru majoritatea locuințelor. Un BE6500 adaugă bandă sau canale mai late, iar BE9300 și BE24000 sunt modele tri-band sau quad-band pentru case mari și utilizare intensă.

Porturi de 2,5 Gbps sau 10 Gbps

Dacă ai abonament de peste 1 Gbps, un router cu port WAN de 1 Gbps va deveni gâtul de sticlă. Caută cel puțin un port de 2,5 Gbps; pentru rețele serioase, 10 Gbps.

MLO și banda de 6 GHz

MLO este funcția care face diferența reală față de Wi-Fi 6E. Banda de 6 GHz oferă mai mult spectru și mai puțină interferență, dar are rază de acoperire mai mică și trece mai greu prin pereți.

Mesh și compatibilitate

Dacă vrei să extinzi rețeaua, verifică dacă routerul suportă EasyMesh sau un sistem mesh proprietar. Un router bun și un nod mesh compatibil sunt mai utili decât două routere nepotrivite.

Patru modele, pe bugete

Model Clasă Preț orientativ Pentru cine
TP-Link Archer BE230 BE3600, dual-band, port 2,5 Gbps 350–450 lei Primul router Wi-Fi 7, apartament
TP-Link Archer BE450 BE6500, port 10 Gbps + 2,5 Gbps 490–700 lei Internet 2,5 Gbps, utilizare intensă
TP-Link Archer BE550 BE9300, tri-band 1.000–1.300 lei Casă mare, multe dispozitive
TP-Link Archer BE900 BE24000, quad-band, 2×10 Gbps 2.500–3.000 lei Enthusiasts, rețele 10G

TP-Link Archer BE230 — cel mai bun raport preț/specificații

Archer BE230 este routerul Wi-Fi 7 pe care îl recomand majorității oamenilor. Este dual-band, are un port WAN/LAN de 2,5 Gbps, patru antene externe și suport EasyMesh. Nu are banda de 6 GHz, dar pentru un apartament de 2–3 camere și un abonament de până la 2,5 Gbps este suficient. La 350–450 lei, este cea mai ieftină intrare în Wi-Fi 7 fără compromisuri majore.

TP-Link Archer BE450 — pentru internet rapid

Archer BE450 urcă la clasa BE6500 și adaugă un port de 10 Gbps și unul de 2,5 Gbps, utile dacă ai NAS sau un PC cu placă de rețea rapidă. Are antene interne, design mai curat și suport pentru MLO. La aproximativ 500–700 lei, este alegerea pentru cine vrea să folosească un abonament de 2,5 Gbps fără să cumpere un router de top.

TP-Link Archer BE550 — pentru case mari

Archer BE550 este tri-band, cu bandă de 6 GHz și viteze de până la 9,3 Gbps. Este potrivit pentru o casă cu mai multe etaje, multe dispozitive și streaming 4K simultan. Dacă pereții sunt groși, un singur router nu va ajunge; mai bine iei două unități BE550 și le conectezi prin cablu pentru backhaul.

TP-Link Archer BE900 — overkill pentru majoritatea

Archer BE900 este un router quad-band de 24 Gbps, cu două porturi de 10 Gbps și ecran tactil. Este impresionant, dar pentru o locuință normală este supradimensionat. Merită doar dacă ai o rețea de 10G, un NAS performant și dispozitive Wi-Fi 7 de top.

Cum îl instalezi corect

  1. Pune routerul central, nu într-un dulap sau după televizor. Pereții, metalul și apa atenuează semnalul.
  2. Folosește cablul pentru backhaul dacă ai mesh. Backhaul-ul wireless este mai lent și mai sensibil la interferențe.
  3. Separă banda de 6 GHz pentru dispozitivele compatibile, dacă routerul permite. Are rază mai mică, dar viteză mai mare.
  4. Actualizează firmware-ul imediat după instalare și verifică dacă producătorul mai lansează patch-uri de securitate.
  5. Testează cu un cablu viteza reală a abonamentului, apoi compară cu testul wireless. Așa vezi dacă problema este la router sau la furnizor.

Verdict

Pentru majoritatea oamenilor, TP-Link Archer BE230 este suficient și reprezintă cea mai bună investiție la 350–450 lei. Dacă ai internet de 2,5 Gbps sau un NAS, treci la Archer BE450. Pentru case mari, Archer BE550 este alegerea echilibrată, iar BE900 rămâne pentru entuziaști. Înainte de a cumpăra, verifică dacă routerul actual este cu adevărat problema: uneori un cablu Ethernet bun și o poziționare mai bună fac mai mult decât un upgrade de standard.

Întrebări frecvente

Wi-Fi 7 merge cu telefoanele mai vechi?

Da. Routerul este compatibil cu Wi-Fi 5 și Wi-Fi 6, dar dispozitivele vechi vor rula la viteza lor maximă, nu la viteza Wi-Fi 7.

Am nevoie de internet de 1 Gbps pentru Wi-Fi 7?

Nu obligatoriu, dar altfel nu vei vedea beneficiul complet. Un router Wi-Fi 7 poate îmbunătăți stabilitatea și latența chiar și pe 500 Mbps, mai ales dacă sunt multe dispozitive.

Merită să trec de la Wi-Fi 6 la Wi-Fi 7?

Doar dacă ai dispozitive Wi-Fi 7, internet rapid sau probleme de congestie. Dacă Wi-Fi 6 funcționează bine, upgrade-ul nu este urgent.

Care este diferența dintre Wi-Fi 6E și Wi-Fi 7?

Wi-Fi 6E adaugă banda de 6 GHz, dar păstrează canale de maxim 160 MHz. Wi-Fi 7 dublează la 320 MHz, adaugă MLO și 4K QAM, cu latență mai mică și debit mai mare.

Citește și

Surse: specificații oficiale TP-Link Archer BE230, BE450, BE550 și BE900; prețuri orientative verificate în România la 5 noiembrie 2026.